ROD Żerżeń

..."Pamiętajcie o ogrodach Przecież stamtąd przyszliście W żar epoki użyczą wam chłodu Tylko drzewa tylko liście"...

Czy grozi nam likwidacja ROD Żerżeń?

Do końca 2025 roku rady gmin uchwalą tzw. plany ogólne, które mogą rozstrzygnąć o przyszłości ROD.
Nowe przepisy nakładają obowiązek podziału całego terenu gmin na strefy planistyczne

To do jakiej strefy trafi ROD, zadecyduje, czy zachowa szansę na ochronę przed likwidacją. Polski Związek Działkowców apeluje do działkowców, by zadbali
o ochronę ogrodów.

MINISTER ZWLEKA ...
PZD od miesięcy mobilizuje działkowców, podkreślając wagę planów ogólnych i potencjalne zagrożenia. W pierwszej kolejności PZD zabiega o skorygowanie przepisów, aby jak najmniej zagrażały prawom działkowców. Mimo przeszlo 1000 zbiorowych petycji działkowców, Ministerstwo Rozwoju i Technologii pozostaje obojętne na ich postulaty. Przepisy nadal zakazują ujawniania ROD 10 z 13 stref pianistycznych. ROD zachowa szansę na ochronę przed likwidacją tylko, jeśli jego teren zostanie przypisany do strefy zieleni i rekreacji, zabudowy wielorodzinnej Iub jednorodzinnej.

MUSIMY PRZEKONAĆ RADNYCH
Brak reakcji ministra powoduje, że działkowcy muszą zaktywizować się na poziomie gmin. To rada gminy decyduje o kształcie planu ogólnego, ale proces jego uchwalania zakłada udział mieszkańców w ramach tzw. partycypacji społecznej. PZD zachęca działkowców do skorzystania ze swych praw - mogą składać wnioski i uwagi do projektu planu, uczestniczyć w spotkaniach, wreszcie interweniować u radnych.

Krajowy Zarząd PZD zainicjował kampanię społeczną w tej sprawie. Cel kampanii - objęcie jak największej liczby ROD strefami planistycznymi, które umożliwią ochronę przed likwidacją. Zakłada działania na wszystkich szczeblach organizacyjnych PZD - krajowym, okręgów i ogrodów. Obejmą one nagłośnienie problemu, wyjaśnienie zawitości związanych z planami ogólnymi, wreszcie wykorzystanie przez działkowców wszystkich mechanizmów w ramach partycypacji społecznej. Najważniejsze będzie więc zaangażowanie na poziomie gmin czyli ROD.

PIERWSZE EFEKTY
W niektórych gminach procedura uchwalania planów już się rozpoczęła. Sygnały dochodzące z tych miejscowości pokazują, że działkowcy potrafią skutecznie upominać się o swoje ogrody. Wnioski dotyczące ROD stanowią najliczniejszą grupę zgłaszanych przez obywateli. Mogą je składać zarządy ROD, indywidualni działkowcy, a nawet członkowie ich rodzin i znajomi. Chociaż wnioski• nie oznaczają automatycznego wpisania ROD do planów, to stanowią glos, którego władze nie mogą zlekceważyć.

PAMIĘTAJMYOchrona planistyczna to fundament, na którym budowana będzie przyszłość ogrodów, Plany ogólne mogą stanowić przysłowiowy klucz otwierający furtkę do likwidacji ROD, W znacznej mierze od działkowców zależy, czy uda się przekonać radnych, by pozostała ona zamknięta. Aby tak się stało, ROD musi trafić do odpowiedniej strefy planistycznej – najlepiej strefy zieleni i rekreacji

KORZYSTAJMY ZE SWYCH PRAW.
Dosiadania z pierwszych gmin wskazują, że sukces kampanii w znacznej części zależy od przygotowań poczynionych jeszcze przed ogłoszeniem przez gminę przystąpienia do prac nad planem. Kluczowe jest pozyskanie danych geodezyjnych ogrodu, przygotowanie wzorów wniosków na specjalnych formularzach i udostępnienie ich działkowcom. Problem jest już wśród działkowców powszechnie znany i widać ich gotowość do włączenia się w działania.
Wnioski do projektów planów to dopiero pierwszy etap kampanii. Ustawa przewiduje również inne formy udziału obywateli, takie jak konsultacje społeczne, spotkania, panele dyskusyjne i wysłuchania publiczne. Działkowcy mogą i powinni korzystać z każdej z nich.

DZIAŁAJMY WSPÓLNIE
PZD zachęca do współpracy i wzajemnego wspierania się działkowców ze wszystkich ogrodów w gminie - można składać wnioski nie tylko dla swojego ogrodu. Działając razem, społeczność działkowców dysponuje głosem, którego decydenci nie .mogą nie usłyszeć i zwykle nie chcą lekceważyć. Przekonaliśmy się o tym wielokrotnie na poziomie krajowym, możemy powtórzyć to na poziomie lokalnym.

Informacje nt. procesu uchwalania planów ogólnych i wzory dokumentów można znaleźć na www.pzd.pl oraz stronach okręgowych zarządów PZD.
B. Piech